Search

Црвена Ѕвезда ја освои АБА лигата

Играчите на Црвена Ѕвезда го декласираа тимот на Будуќност со 97:54 (18:13, 29: 8, 27:16, 23:17) во петтиот меч од финалето на регионалната АБА лига и ја освоија шампионската титула.

 

Од самиот почеток, домашните кошаркари го контролираа натпреварот, а отпорот на противникот го скршија во втората четвртина.

Со ова целосно му се реваншираа на Будуќност за минатогодишниот пораз во финалето и по една година ја вратија титулата.

Ѕвезда го искористи „жешкиот“ домашен терен и по четврти пат во последните пет години се покажа како најдобар во регионот.

Освен титулата шампион, Ѕвезда си обезбеди пласман догодина и во Евролигата.

Сепак, мечот беше одложен за еден час и беше дискутабилно дали ќе се одигра поради нападот на навивачите на „црвено-белите“ на гостинските кошаркари.

Тимот од Црна Гора беше удиран со тврди предмети од трибините веднаш по влегувањето во целиот тим за загревање, поради што мораше да се вратат во соблекувалната.

Веднаш штом гостите влегоа на паркет, полетаа „дожд“ од предмети од сите страни, а некои навивачи влегоа на терен, во обид да се пресметаа со играчите, но брзо реагираше обезбедувањето.

Треба да знаете
Последни објави