Search

Филхармонија денеска со симфониски концерт во чест на Бетовен

Македонската филхаромија денеска со почеток во 20 часот ќе одржи симфониски концерт „Бесмртност“ посветен на творештвото на Лудвиг Ван Бетовен.

Диригент на концертот е Сашо Татарчевски, а како солист ќе настапи пијанистката Нина Костова-Јаневска. На програмата ќе бидат делата „Увертира за именден оп. 115“, „Хорска фантазија за пијано, хор и оркестар оп. 80“ и „Симфонијата бр. 2 во D-dur“.

Треба да знаете
Последни објави