Search

Најмалку 29 повредени во експлозија на рачна бомба во колумбиски ноќен клуб

Најмалку 29 лица беа повредени откако рачна бомбаексплодираше во ноќен клуб во североисточниот дел на колумбиската општина Ел Багре, во Антиокија, соопшти полицијата во понеделникот.

Шест лица беа директно повредени од експлозијата, а 18 лица беа повредени од искршеното стакло од пијалоците, изјави шефот на полицијата Антиохија, Карлос Сиера.

Експлозијата се случи откако двајца мажи на мотоцикл, наводно, фрлиле рачна бомба во клубот.

Властите се сомневаат дека паравоената организација “Клан дел Голфо“ и вооружената банда „Капарапос“ стојат зад нападот, пренесува „Спутник“.

Треба да знаете
Последни објави