Месец: November 2018

Македонија

Рестартирана автоматската мониторинг станица Битола 2

Igor
Од 14 ноември годинава инструментот за симултано мерење на суспендирани честички со големина до 10 микрометри и до 2.5 микрометри (PM10/PM2.5) во Автоматската мониторинг станица
Магазин

Фејсбук избриша 1,5 милијарди лажни профили меѓу април и септември

Igor
Фејсбук беше предмет на многу критики во последниве месеци, главно поврзани со начинот на чување на личните податоци на корисниците. Компанијата беше хакирана неколку пати

ЕУ изрази загриженост за апсењата на научници и активисти во Турција

Igor
Европската Унија изрази загриженост во врска со притворањето голем број научници и активисти за човекови права во Турција и повика на нивно брзо ослободување. – Денешното
Македонија

„Македонија блокира“: Канческа-Милевска не се покажа како добра домаќинка

Igor
Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија блокира“ синоќа се упати пред домот на пратеничката Елизабета Канческа-Милевска за лично
Скопје

Центар се извини за однесување на редарите кои избркаа бабичка што продава малини

Igor
Општина Центар се извини со соопштение за денешниот инцидент кај ТЦ „Буњаковец„ кога двајца комунални редари ја избркале бабичката која продава бадеми, лешници и малини.
Спорт

Зверев го победи Иснер за полуфинале против Федерер во Лондон

Igor
Германскиот тенисер, Александар Зверев денеска го победи Американецот Џон Иснер со 2:0 (7:6, 6:3) и се пласираше во полуфиналето на финалниот АТП турнир во Лондон.
Македонија

Според Тирана, Груевски влегол нелегално во Албанија

Igor
Според албанската полиција, поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој со цел да ја избегне затворската казна побара азил во Унгарија, „во Албанија несомнено влегол нелегално
Балкан

Курти: Тачи ќе заврши како Груевски, ама не во Унгарија туку во Русија

Igor
Лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти изјави денеска дека косовскиот претседател, Хашим Тачи ќе заврши исто како и поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, со тоа