June 23, 2022 23:24
Балкан

12 авиони и 45 хеликоптери го гаснат пожарот кај Мармарис, евакуирани 300 луѓе

Повеќе од 270 луѓе се евакуирани во близина на одморалиште во југозападна Турција поради пожар што избувнал во вторникот и се проширил поради високите температури и силните ветрови, изјави министерот за земјоделство и шумарство Вахит Киришчи.

274 жители морале да го напуштат својот дом или работно место во Мармарис, рече Кирисчи од популарното одморалиште во медитеранската провинција Мугла. Досега се зафатени речиси три илјади хектари земјиште. Пожарот најпрво избувнал во националниот парк Мармарис.

Лидерот на турската опозиција Кемал Киличдароглу истакнал дека регионот е особено ранлив на шумски пожари поради климатските промени и ја обвини владата за неподготвеност. Шумски пожар гори и во провинцијата Кахраманмарас на југоистокот од земјата, јавува медиумската куќа ТРТ.

Минатото лето огромните пожари уништија илјадници хектари ширум Турција, а најтешко беа погодени бреговите на Егејското и Средоземното Море. Во тоа време, владата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган беше критикувана за лошата подготовка и недостатокот на воздушна поддршка.

Во гаснењето на пожарот помагаат 12 авиони и 45 хеликоптери, рече Кирисчи и додаде дека уште три хеликоптери пристигнуваат од Катар и авион од Азербејџан.

Покрај тоа, Турција, Израел и Кипар испратија авиони и хеликоптери за да помогнат во гаснењето на пожарите во северниот дел, турскиот дел на островот Кипар, објави државната новинска агенција Анадолу. Пожарот избувнал во вторникот во областа Мерсинлик, на околу 83 километри североисточно од Никозија, јави Анадолу.

Tải Go88 cho máy tính PC Windows phiên bản mới nhất tại go88 info go88 nhà cái ở đầu

SUNWIN cổng game Đánh bài Nổ hũ Siêu Đỉnh tại sunwin88 đăng nhập game sunwin