July 23, 2021 00:55
Македонија

До крајот на месецот пристигнуваат 600.000 вакцини

Министерот Венко Филипче најави дека до крај на месецов во Македонија се очекува да пристигнат 600.000 вакцини.

– Од производителот „Фајзер“ преку Ковакс системот 100.000 вакцини ќе стигнат на 28 јуни, половина од порачаните вакцини „Синовак“ од Кина ќе бидат испорачани на 27 или 28 јуни, а до крајот на месецов ќе дојде и останатата пратка од 250.000 кинески вакцини – вели министерот Филипче.

Со овие дози, ќе бидат опфатени сите граѓани кои искажале интерес за имунизација на сајтот vakcinacija.mk.

Откако Филипче вчера потврди дека има случаи на индискиот сој на грипот, упати смирувачка порака до граѓаните дека вакцините штитиат од тешки и смртни последици.

– Индискиот сој или некоја друг форма на мутација што може да биде позаразна од сегашните постои насекаде. Она што е многу битно, букфално сите вакцини штитат од тешка форма на болеста или од смртен исход, дури и од таква мутирана форма на вирусот – вели Филипче.

Преземено од +инфо

https://4anime.biz 4anime safe. Orphen (https://4anime.biz/m/9x84) Episode 24

https://aniwatch.pro free anime. Digimon Tamers (https://aniwatch.pro/m/k3KG) Episode 51

https://animeflix.nl animeflix boruto. Watch Mizu no Kotoba (Dub) Episode Full

KissAnime Designcontest: https://www.designcontest.com/client/kissanimemx/