Селтикс ги задржа „воините” за 10-та победа по ред

Екипата на Бостон Селтикс го совлада Голден Стејт Вориорс со 105-100 во дуел од регуларниот дел на НБА.

„Воините” го започнаа натпреварот подобро од противникот и рано направија 15 поени разлика во првата четвртина, што беше намалена на девет по крајот на воведните 12 минути. Постепено, лидерот во Источната конференција се созеде и ги ограничи пулените на Стив Кер на 19 поени во втората четвртина за да поведе со еден на паузата – 52:51. Потоа, Селтикс ја задржаа својата предност, спречувајќи ги храбрите млади „воини” да го свртат мечот.

Џејсон Тејтум со 24 поени беше најефикасен, додека Џејсон Браун и Кемба Вокер додадоа 22 и 20, соодветно.

Алекс Буркс заврши со 20 поени за домаќините, додека Дрејмонд Грин, кој се врати по повредата заврши со 11 поени и 11 скока, но нивните напори се покажаа како крајно недоволни за трикратниот шампион во НБА.

Селтикс се поздрави за десеттиот последователен успех во лигата, додека за „воините” тоа беше шести последователен пораз.