ПМФЛ: Вардар ремизираше против Беласица, Работнички поразен од Академија Пандев

Екипата на Вардар не успеа да победи на гостувањето кај Беласица, откако двата тима одиграа без голови во Струмица во меч од 22 коло на ПМФЛ.

Беласица имаше неколку добри шанси во првиот дел преку Балдовалиев и Ѓоргиев, но не успеа да реализира. Вардарци на почетокто на второто полувреме ја имаа најдобрата шанса, кога домаќините спасуваа од самата гол линија.

Вардар во наредното коло ќе му биде домаќин на Шкупи, додека Беласица гостува кај Македонија Ѓорче Петров.

Академија Пандев пак со головите на Дориев од пенал (45) и Миловановиќ (93) минута славеше против Работнички во Скопје. За „романтичарите” убав гол постигна Кабрал во 95 минута за конечни 1:2.

По триумфот, „пандевци” се израмнија со вториот Вардар на табелата и до крајот ќе има водат битка за местата кои водат во Европа.