Металург ке брани два гола од позитива во Цирих, падна Криенс

Металург со два гола патува на реванш мечот во Цирих, откако на првиот меч во СЦ „Јане Сандански“ славеше со 26-24 (14-13) против Криенс.

Лошиот вовед во второто полувреме го спречи македонскиот претставник да дојде до поголема позитива на првиот дуел, играта во нападот, но и одбрана беше раштимана.

Тарабокија и Хорват со осум погодоци беа најефикасни во редовите на „металурзите“, по три погодоци имаа Канкараш и Серафимов. Дупјачанец имаше седум одбрани.

Тимот од Автокоманда во поголем дел од првото полувреме одржуваше предност од два гола. По изедначената игра на стартот, со серија од 2-0 (два погодоци на Тарабокија) и одбрана на Дупјачанец во 8 минута поведе со плус два (5-3). Оваа предност „металурзите“ ја имаа до 17. минута, пропуштија шанса да го зголемат плус три, противникот со серија од 2-0 израмни на 8-8.

Хорват и две одбрани на искусниот голман го држеа во ритам тимот од Автокоманда, токму хрватскиот интернационалец го врати она почетно водство од плус два 11-9 во 25. минута. Не успеаја да го задржат ритамот, Криенс израмни за кратко време (11-11). Но, Металург се избори за позитива од еден гол 14-13.

Избраниците на Зоран Кастратовиќ лошо го отворија второто полувреме, сликата на теренот беше поинаква. Гостите брзо ја вратија неизвесноста, во 43. минута поведоа со највисоки плсу два 17-19 во овој дел од натпреварот.

Дупјачанец со три одбрани во низа го спречи швајцарскиот состав да дојде до поголема позитива, перфектниот Хорват израмни на 20-20 на десет минути до крајот. Се кренаа „металурзите“, одличниот Дупјачанец, и најефикасните Хорват – Тарабокија по долго бреме го искачија својот тим на 23-21 на пет минути до крајот на мечот. Наместо лесно чекорење до триумфот, Тарабокија примаше зицер на неполни две минути до крајот.

Но, нова одбрана на искусниот голман на македонскиот тим и бомба на Серафимов беа доволни за 26-24.