Македонија

Макрон му нуди на Балканот специјално партнерство, наместо членство во ЕУ

Франција покренала неофицијални дипломатски консултации, на одредени земји од Западен Балкан наместо полноправно членство да им понуди привилегирано специјално партнерство, тврди весникот „Независне“.

Според овој предлог, како што се наведува, на земјите од западен Балкан би им биле понудени финансиска помош, посебни аранжмани за пристап на европските пазари и други погодности во замена за повлекување од полноправното членство.

Како што пренесе „Независне“, Франција се наоѓа под притисок на европските партнери, на европскиот самит во март идната година да отстапи од својот тврдокорен став и да им одобри на Северна Македонија и Албанија почеток на преговорите, а останатите проблеми да се решаваат за време на преговорите.

Затоа изборите во Северна Македонија се закажани во април, за да се види дали ЕУ во март ќе одобри отворање на претпристапниот процес, пишува „Независне“.

Поврзани вести

За домаќинствата ќе се воведуваат блок тарифи, тие што повеќе трошат ќе плаќаат поскапа струја

Igor

Соборот на СПЦ прогласи канонско единство со МПЦ-ОА

Igor

Во последните три дена регистрирани се 176 нови случаи на КОВИД-19

Igor

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime stream AnimeDao Naruto: Shippuden (Dub)

anime streaming Naruto

watch anime AnimeDao Mother of the Goddess’ Dormitory

anime streaming AnimeDao Dragon Ball Z (Dub)

free anime Komi Can’t Communicate

tải go88