January 21, 2022 20:55
Спорт

Македонија против Италија ќе се бори за мундијалска виза

Фудбалската репрезентација на Македонија за противник во полуфиналето од групата за пласман на Светското  првенство 2022 во Катар го доби актуелниот европски првак Италија, а доколку го мине овој ривал тогаш ја чека финална пресметка со подбриот од дуелот Португалија – Турција.

Ова е најтешкиот пат кој можеше да се претпостави за македонската репрезентација да стаса до прво мундијалско учество.  Италија, па најверојатно Португалија се двата најтешки ривали и со највисок рејтинг меѓу селекциите кои ќе разигруваат за мундијалската виза.

Македонија ќе биде гостин во полуфиналната бараж средба со Италија на 24 или 25 март, финалето ќе се игра на 28 или 29 март.

Среќата не им се насмевна на селекторот Благоја Милевски и неговите избраници. Три селекции на крајот од разигрувањето ќе обезбедат пласман на Светското првенство.

Група А (полуфинални двојки) : Шкотска- Украина, Велс- Австрија

Група Б (полуфинални двојки): Русија- Полска, Шведска- Чешка

Група (полуфинални двојки) Ц: Италија- Македонија, Португалија- Турција

Поврзани вести

Нови 2.071 случај на Ковид-19, починати 11 лица

Igor

(Видео) Ангелов: Карпа од 20 тони ѝ се заканува на браната на Матка

Valentina

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Igor

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Naruto: Shippuden (Dub) Episode 498

anime online The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

free anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

Horimiya Episode 13

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 4