Литаванија се израдува на прва победа во групата по пресметката со Бугарија

Литванија со триумфот над Бугарија (3:1) ја оствари првата победа во квалификациската група Ц за Светското првенство 2022. Бугарија имаше шанса да поведе во 14.минута, но Димитар Илиев не реализираше пенал. Јустас Ласицкас на спротивната страна погоди за 1-0 само четири минути подоцна. Кирил Десподов го израмни резултатот во 64.минута од слободен удар, но домашната репрезентација со два гола во финишот на Федеро Цернич ја обезбеди победата.

Бугарија останува на претпоследното четврто место во групата со пет освоени бодови, а Литванија е последна со три бода.

Босна и Херцеговиа на домашен терен во минатото коло не го победи Казахстан (2:2), но затоа   денеска на гости во Нур Султан со погодоците на Смаил Превљак во 25-тата и 66-тата минута забележа понбеда (2:0). За БиХ ова беше првата победа во квалификацската група со која се искачија на второто место веднаш зад водечката Франција.