January 16, 2022 19:24
Македонија

Заев остана на ставот да се повлече, СДСМ ќе оди на избор на нов лидер

На 12 декември СДСМ ќе избира нов лидер, откако сегашниот Зоран Заев останал на ставот дека се повлекува од партиската функција.

Портпаролката Богданка Кузеска потенцира дека било заклучено на ЦО на СДСМ дека има парламентарно мнозинство, кое брои 61 пратеник.

Постапката за избор на нов лидер на СДСМ ќе почне утре, кога кандидатите ќе може да ги доставуваат кандидатурите, согласно критериумите. Заев го информирал ЦО дека парламентарното мнозинство е стабилно и дека во наредниот период тоа ќе расте. Информирал и дека има простор за Алтернатива , за што ќе продолжат преговорите.

Димитар Ковачевски бил споменат , но биле споменати и други имиња,рече Кузеска , која не рече конкретно дали Заев ја поддржал кандидатурата на Ковачевски. На Цо на СДСМ не се дискутирало дали новиот претседател на партијата ќе биде и нов мандатар , прво ќе се избора нов претседател , па потоа и ново партиско раководство , појасни Кузеска, одговарајќи на новинарски прашања .

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Mother of the Goddess’ Dormitory

4Anime Dragon Ball Super (Dub)

4Anime Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

4Anime Fairy Tail Episode 173

4anime. biz Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc