(Видео) Лејкерси со импресивен пресврт до победа против Хјустон

Лејкерси со импресивен пресврт до победа против Хјустон

Леброн Џејмс беше во основата на импресивниот пресврт кој Лос Анџелес Лејкерс го остварија, откако стигнаа заостанување од 19 поени во домашниот меч против Хјустон. „Кралот” и неговите соиграчи губеа со голема разлика во средината на третиот период, но успеаја да стигнат до краен успех со 111:106.

„Езерџиите” го бркаа резултатот во поголемиот дел од дуелот во „Стејплс Центар”, а осум минути пред финалната сирена заостануваа со седум разлика (88:95), но осумте поени на Џејмс, дел од серијата од 17:4, ја запалија искрата и така дојдоа до триумф. Четири минути пред крајот, Лејкерси веќе беа во предност со 99:97, а малку подоцна предноста на тимот од Калифорнија достигна осум поени. На крајот, играчите на Лук Волтон победија со 111:106.

По шести пат во сезоната, Лејкерс се враќаат и освојуваат натпревар по заостанување од 15 или повеќе поени.

Џејмс постигна 29 поени, кон кои додаде 11 скока, 6 асистенции, 1 одземена топка и 1 чадор при шут од игра 11/19. Брендон Инграм направи „дабл-дабл” од 27 поени и 13 скока, Кајл Кузма беше трет најдобар реализатор со 18 поени, а Реџи Булок со 14 и ЏаВеил МекГи со 11,го додаваат списокот со играчи со двоцифрен број поени од стартната петорка.

Џејмс Харден заврши со 30 поени и 8 грешки, откако го напушти теренот поради лични грешки, но веќе бележи 30 или повеќе поени во 32 последователни натпревари и оваа серија го става на второ место на вечната листа, а повеќе од него има само Вилт Чембрлен (65 последователни натпревари .

Источна конференција:

Атлантската дивизија: Торонто 43 победи / 16 порази, Филаделфија 38/21, Бостон 37/22
Централна дивизија: Милвоки 44/14, Индијана 38/20, Детроит 26/30
Југоисточна дивизија: Шарлот 27/30, Орландо 27/32, Мајами 26/31