(Видео) Анчелоти со Евертон гази се пред себе

Евертон гази се пред себе на стартот од новата сезона во англиската фудбалска премиерлигашката конкуренција. Екипата на италјанскиот фудбалски стручњак Карло Анчелоти по Тотенхем и ВБА, го скрши отпорот и на незгодниот Кристал Палас (1:2). по три одиграни кола има максимални девет бода.

Евертон поведе со голот на Калвер Луин во 10 минута по одличниот продор и асистенција на Колмен, но домаќинот се врати во игра 16 минути подоцна кога Таунзенд перфектно изведе корнер од десниот агол, а Кујате стрелаше со глава. Клучниот момент се случи во самата завршница од првиот дел од мечот. Дињ со глава го погоди Џоел Ворд, а судиите по деталниот преглед на снимката покажаа на белата точка. Ришарлисон потоа со прецизен удар го матираше Гваита.

На „карамелите“ оваа победа дополнително ќе им влијае на самодовербата, а доколку следниот викенд го совладаат и Брајтон на свој терен ќе ја дочекаат репрезентативната пауза во исклучително расположение, а потоа и градското дерби со Ливерпул кое е на програмата на 17 декември.