October 26, 2021 01:09
Свет

„Џонс Хопкинс”: Од коронавирус починаа повеќе Американци отколку од шпанскиот грип

Според најновите податоци на Институтот, повеќе од 675.700 луѓе заразени со новиот коронавирус починаа во САД.

Историчарите и Центарот за превенција и контрола на болести, главната американска агенција за јавно здравје, проценуваат дека од таканаречениот„шпански убиец” настрадале најмалку 50 милиони луѓе ширум светот, вклучително и 675.000 во САД.

Така, шпанскиот грип, барем во апсолутна вредност, ја загуби титулата најлоша пандемија во поновата историја на САД.

Но, за разлика од Ковид-19, таа пандемија сериозно ги погоди возрасните групи како што се децата под пет години и луѓето помеѓу 20 и 40 години.

Tamayura: Hitotose (https://animekisa.in/m/kEG) Episode 12

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

AnimeFreak: Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow anime episode Full online free at https://animefreak.ws animefreak boku no hero

Lawrence: http://www.lawrence.com/users/animeflixnl/

Openlibrary: https://openlibrary.org/people/animefreakws