June 16, 2021 15:42
Спорт

Џонсон ја повика УЕФА да го организира ЕП во Англија

Откако почнаа се погласните најави дека УЕФА размислува да го организира Европското фудбалски првенство во една земја наместо штирум целиот континент како што првобитно беше замислено и испланирано за минатат година, се огласи Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон. Тој ја  повика УЕФА да размисли, ЕП кое од лани е презакажано за годинава за во периодот од 11 јуни до 11 јули да се одржи во една земја и тоа неговата Англија. Џонсон бара УЕФа да ја смени одлуката и наместо во 12 градови низ Европа да се игра во Англија.

Колепката на фудбалот Англија е подготвена да биде домаќин на континеталниот собир во 2021 година.

-Англија е дом на фудбалот, мислам дека тоа би била фантастична работа за целата наша држава, изјави Џонсон за медиумите на Островот.

Македонија треба да дебитира на оваа завршница од ЕП во групата со Украина, Австрија и Холандија која треба да се игра во Букурешт и Амстердам.

 

AniWatch watch animes: TONIKAWA: Over the Moon For You (https://aniwatch.pro/m/dWMj) Episode 12

WCOStream anime sites: My Hero Academia (Dub) Episode 13