Свет

Џонсон: Почит за Филип и неговата љубов кон кралицата

Британскиот премиер Борис Џонсон денес му оддаде почит на принцот Филип за неговата поддршка за кралицата Елизабета, давајќи и љубов во текот на целиот нивни заеднички живот.

– Тој даде нешто што сите го знаеме во нашите срца, а тоа е постојана љубов кон Нејзиното височество кралицата … ја поддржуваше во текот на оваа исклучителна ера на Елизабета, за време на најдолгото владеење на кој било монарх во нашата историја, рече Џонсон обраќајќи се во Парламент, за првпат по смртта на војводата од Единбург.

Неговиот портпарол информира дека Џонсон ќе го гледа погребот на принцот Филип на телевизија поради ограничувањата воведени со цел спречување на коронавирусот, согласно кои на погребот можат да присуствуваат 30 луѓе.

AnimeHeaven dubbed anime: Watch Kimetsu no Yaiba: Yuukaku-hen Episode Preview (https://animeheaven.pro/m/Jdn2/ep-1)

WCOStream we bare bears wcostream: The Daily Life of the Immortal King (https://wcostream.cc/m/2Aj0) Episode 15