October 26, 2021 01:48
Свет

Џонсон: Односите со Франција се силни и покрај гневот на Париз

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека односите меѓу неговата земја и Франција се многу силни, пријателски и неуништливи и покрај гневот на Париз поради новиот договор САД-Велика Британија-Австралија.
Франција ја откажа средбата меѓу министерката за одбрана Флоренс Парли и британскиот колега Бен Валас што требаше да се одржи оваа недела, бидејќи договорот предизвика тензии меѓу Франција и главните сојузници.
„Нашата љубов кон Франција е неизбришлива”, им рече Џонсон на новинарите на пат за Њујорк на Генералното собрание на ОН.
Соединетите Американски Држави, Австралија и Велика Британија минатата среда објавија формирање големо партнерство во индо-пацифичката зона за спротивставување на Кина, што вклучува испорака на подморници со нуклеарен погон во Австралија.
Првата последица на тој договор е одлуката на Австралија да го раскине големиот договор со Франција за набавка на конвенционални подморници, што предизвика огорченост во Париз.

Website https://animebee.to: Watch Ninkuu (Movie) (Dub) animebee Episode Full anime

Website https://animeflix.nl: Watch I fall in love with you through a robot animeflix Episode Full animeflix aot

https://animekisa.in dubbed anime

GoGoAnime: The Relative Worlds anime episode 2 online free at https://gogoanime.be gogoanime food wars

Lifeofpix: https://www.lifeofpix.com/photographers/animefreakws/

Forum acronis: https://forum.acronis.com/user/358936