September 25, 2021 04:57
Магазин

Џеки Мејсон, рабинот кој стана комичар, почина на 93-годишна возраст

Американскиот комичар и актер Џеки Мејсон почина на 93-годишна возраст.

Познатиот стенд-ап комичар, роден како Јаков Моше Маза, е син на православен рабин. Младиот рабин Јаков реши да се сврти кон шоу-бизнисот во 1950-тите. Тој беше добро познат по своите социјални коментари, појавувања во ток-шоуа на телевизија и комедиени монолози на Бродвеј.

Мејсон освои бројни награди во својата кариера, вклучувајќи „Тони“ и „Еми“за неговото one-man-show насловено „Светот според мене“, а подоцна и за„Џеки Мејсон на Бродвеј“. Тој доби „Еми“ за неговиот глас како таткото на кловнот Крусти во „Симпсонови“.

Комичарите ширум светот му оддадоа почит со објави на социјалните мрежи.

„Навистина една од најсмешните престави што некогаш сум ги видел … досега“, твитна актерот Хенри Винклер. „Ти благодарам Џеки и сега можеш да го насмееш рајот“.

Website https://animepahe.cc: Watch Kyomu Senshi Miroku animepahe Episode 6 watch anime

4Anime Watch english anime Online in HD for FREE

Star Blazers: Space Battleship Yamato 2199 (Dub) Episode 26

https://animebee.to english anime

Librarything: https://www.librarything.com/profile/gogoanimelol

Vingle: https://www.vingle.net/posts/3778945