October 26, 2021 13:30
Македонија

Џафери: Предлог-одлуката за формирање Анкетна комисија за пожарот во Тетово е неуредна, истата да се усогласи во рок од 15 дена

Доставената Предлог-одлука за основање Анкетна комисија за утврдување на факти и одговорност за пожарот во модуларната болница во Тетово од 21 септември не е во согласност со Амандманот XXXIII од Уставот на Република Северна Македонија и ви се враќа како неуредна, се наведува во одговорот потпишан од спикерот Талат Џафери на поднесената Предлог-одлука од пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

Истата, се наведува во одговорот, треба да се усогласи во рок од 15 дена.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски претходно денеска на прес-конференција рече дека добиле неофицијална информација дека собраниското мнозинство ја одбива Предлог-одлуката за формирање на Анкетна комисија.

– Сметаме дека со ваквиот потег, парламентарното мнозинство не сака да се расчисти овој случај и не сака да добијат одговор прашањата кој ја носи политичката и кривичната одговорност за оваа трагедија која чинеше 14 човечки животи. Сметаме дека г-динот Зоран Заев се уште тактизира за да го заштити министерот Филипче, а пратеничкото мнозинство СДСМ – ДУИ за да ги заштити и надлежните во Општина Тетово и во клиничката болница во Тетово, рече Милошоски.

Website https://twistmoe.net: Watch Aggretsuko 3rd Season twistmoe Episode 10 dubbed anime

Record of Grancrest War Reminiscence Episode Full

AnimeFLV: Hakuoki ~Demon of the Fleeting Blossom~ Dawn of the Shinsengumi (Dub) anime episode 12 online free at https://animeflv.uk anime stream

Shoujo Shuumatsu Jugyou (https://animekisa.in/m/8YjX) Episode 12

Degreed: https://degreed.com/profile/gogoanimebe#/collection

Pantip: https://pantip.com/profile/6524785#topics