October 26, 2021 13:38
Македонија

Џафери на состанок на претседатели на парламенти на земји од Југоисточна Европа

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска ќе учествува на десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Југоисточна Европа, посветен на проширувањето.

Состанокот, како што соопшти собраниската прес-служба, се одржува во Будимпешта, и истиот традиционално се организира од страна на Собранието на Република Унгарија на секои две години.

На состанокот, покрај претседателите на парламентите од земјите од Југоисточна Европа, ќе учествуваат и претседателите на парламентите на земјите од Вишеградската група.

– Предвидено е во воведниот дел на состанокот, свои излагања да имаат премиерот на Република Унгарија, Виктор Орбан, европскиот комесар за соседство и проширување Оливер Вархели и претседателот на Собранието на Република Унгарија, Ласло Ковер, по што ќе следат обраќања на претседателите на парламентите на земјите од Југоисточна Европа, вклучително и обраќањето на претседателот Талат Џафери, се наведува во соопштението.

На состанокот, додаваат, е предвидено усвојување и потпишување на Заедничка изјава од страна на учесниците, која ќе биде испратена до националните парламенти на земјите членки на Европската унија и до лидерите на европските институции

Watch anime online for free at Animepahe anime pahe

Watch anime online for free at AnimeFLV english dubbed anime

Website https://twistmoe.net: Watch Fate/kaleid liner Prisma☆Illya Movie: Sekka no Chikai - Kuro Sakura no Heya twistmoe Episode Full anime websites

4Anime: The Poem of Wind and Trees anime episode Full online free at https://4anime.biz my hero academia heroes rising 4anime

Molbiol: http://molbiol.ru/forums/index.php?showuser=1189414

Themehorse: https://www.themehorse.com/support-forum/users/animefreak-ws/