September 24, 2021 07:40
Македонија

Џафери: Албанската азбука е голем дар, амнетот да се чува тој дар е уште поголем

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска испрати честитката по повод Денот на албанската азбука – 22 Ноември.

– Почитувани граѓани припадници на албанскиот народ, со особена радост сакам да го честитам празникот 22 Ноември, Денот на албанската азбука, кој е востановен по денот кога се одржал Битолскиот конгрес на кој албанските интелектуалци собрани од сите страни, по девет дневна неуморна работа излегоа со најскапоцениот дар за еден народ – унифицирана Азбука, со која ќе се продолжи да се пишува, чита и шири јазикот, културата, обичаите, посебностите и пишаната и испеана фолклорна традиција, која дотогаш се проследуваше со странски букви на странски јазици. Дарот е голем, меѓутоа аманетот да се чува тој дар е уште поголем, се вели во честитката.

Џафери апелира до сите претставници на политичкиот дијапазон, до институциите кои се основани за водење грижа за овој дар, до пишаните и електронски медиуми, до административните, просветните работници, со свој пример да придонесат во растот на нови генерации кои ќе го сакаат, ќе го чуваат, почитуваат и говорат стандардниот албански јазик со сета негова убавина, богатство и посебност.

Beyblade Burst (Dub) (https://wcostream.cc/m/wDJ2) Episode 51

AnimeFLV Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animebee.to: Watch Gall Force 3: Stardust War animebee Episode Full anime

AnimeDao: Corpse Princess: Aka anime episode 13 online free at https://animedao.nl my hero academia heroes rising animedao

Lifeofpix: https://www.lifeofpix.com/photographers/animefreakws/

Vhearts: https://vhearts.net/animeflixnl