August 2, 2021 20:33
Свет

Њујорк тајмс: Саудиски оперативци кои го убиле Кашоги биле на обука во САД

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на Вашингтон пост во 2018 година, Џамал Хашоги, поминале паравоена обука во САД според договор одобрен од Стејт департментот, објави Њујорк тајмс.

Обуката се одржала од безбедносната компанија со седиште во Арканзас, Група Тиер 1, што е во сопственост на приватната компанија Серберус Капитал Менаџмент, со одбранбена природа и со цел – заштиа на саудиските лидери, наведува весникот.

Новинарот на „Вашингтон пост”, Џамал Хашоги, беше убиен во комплексот на конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, на 2 октомври 2018 година, кога отиде во конзулатот да ги добие документите потребни за брак, а неговите останки никогаш не беа пронајдени.

Турција ги обвини саудиските власти за убиството на новинарот, но тие негираат дека политичкиот врв бил вклучен во овој ужасен настан.

Ријад првично го негираше убиството, а потоа тврдеше дека тоа го извршиле саудиски агенти кои дејствувале самостојно. Според саудиските власти, станува збор за „одметничка операција”. За убиството обвинија дваесетина одметнати пониски офицери, од кои пет беа осудени на смрт по едногодишно судење.

https://kissanime.mx watch anime dub. Watch Saint Seiya: Saishuu Seisen no Senshi-tachi Episode Full

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Nayuta Episode Full

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Free! - Eternal Summer Episode 13

KissAnime Tripline: https://www.tripline.net/kissanimemx/