January 29, 2023 14:29
Свет

Њујорк тајмс: Една третина од 350-те хаубици што Западот ги испрати во Украина се вон употреба

Артилериските парчиња од западното производство кои пристигнуваат во Украина се истрошени или оштетени во битка, а тоа стана проблем за американското Министерство за одбрана, објави во петокот Њујорк Тајмс, повикувајќи се на свои извори.

За да го реши проблемот, Пентагон, кој му обезбеди на Киев стотици артилериски парчиња, наводно изградил објект за поправка во Полска.

Според американски официјални претставници и извори „запознаени со одбранбените потреби на Украина“, кои зборуваа за „Њујорк тајмс“, една третина од 350-те хаубици што Западот ги испрати во Украина се надвор од употреба во секој момент.

Оружјето е оштетено поради прекумерна употреба и не може веднаш да се поправи на терен. Задачата за поправка на таа опрема стана приоритет за Европската команда на Пентагон. Поправките во Полска, меѓу другото, обично вклучуваат и замена на цевките од хаубиците, пишува американскиот весник.
Во меѓувреме, украинските власти, наводно, побарале тие работилници да бидат поставени поблиску до линијата на фронтот со цел оружјето да се врати во борба што е можно поскоро.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во петокот изјави дека Алијансата не е вклучена во непријателства. Меѓутоа, во октомври, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека западната воена помош за Украина ја направила учесник во конфликтот.

Од почетокот на руската воена операција во Украина на крајот на февруари, западните земји го поддржаа Киев со помош од милијарди долари. САД, најголемиот сојузник на Украина, обезбеди оружје, вклучително и артилерија, во вредност од повеќе од 19 милијарди долари.

Според податоците објавени од Пентагон, од 23 ноември, САД испратиле 142 хаубици од 155 милиметри и до 924.000 артилериски гранати. Американската помош вклучуваше и 36 хаубици од 105 милиметри и 180.000 артилериски гранати. Москва постојано изјави дека испораките на оружје од Запад само го продолжуваат конфликтот.