September 21, 2019 17:58
Спорт

Њукасл му го расипа јубилејот на Покетино

Тренерот на Тотенхем, Маурицо Покетино денес прослави јубилеј. Тој го предводеше Тотенхем на натпревар на кој по 500-ти пат ја вршеше тренерската функција.

Сепак, јубилеејот на Покетино го раасипа Њукасл кој во натпреварот од 3. коло на шампионатот на Англија го совлада Тотенхем со 1:0.

Четириесет и седумгодишниот стручњак на чело на „спарс” е од 2014 година. Покетино ја започна својата тренерска кариера во 2009 година во Еспањол (161 натпревар) каде работеше три сезони. Во 2013 година, Аргентинецот се пресели во Саутемптон (60 натпревари), а следната година го презема Тотенхем со кога стигна до 279 натпревари или вкупно 500 во својата тренерска кариера.

Нови вести

Сингапур: Пол позиција за Леклер, трета во низа

Igor

Берлускони: Монца би го победила Милан со 3:0

Igor

Гвардиола во 2021 година заминува од „Итихад“, ќе го замени Артета

Igor