November 27, 2021 03:58
Спорт

Њукасл ги замоли навивачите да не се облекуваат во арапски стил

Раководството на англискиот фудбалски прволигаш Њукасл, кој претходно овој месец доби сопственици од Саудиска Арабија, ги повика своите навивачи да не доаѓаат на натпреварите облечени во арапски стил, бидејќи тоа би можело да ги навреди другите приврзаници на клубот.

Реакцијата на клубот уследи откако на неделниот натпревар против Тотенхем на трибините можеа да се забележат навивачи на Њукасл, кои носеа традиционална арапска облека во знак на задоволство од преминувањето на клубот во рацете на новите сопственици.

– Гестот е симпатичен и позитивно прифатен, но останува можноста дека таквото облекување е културно несоодветно и ризикува да ги навреди другите луѓе. Ги повикуваме навивачите на клубот да носат сè што е нормално за нивната култура и вера, соопшти клупското раководство.

Њукасл по преземањето од страна на Саудијците стана најбогат клуб во светот, а во Премиерлигата моментно е на претпоследното место што денеска доведе до смена на тренерот Стив Брус.

Locke the Superman/New World Command Episode 2

Website https://animebee.to: Watch Oh! Edo Rocket animebee Episode 26 anime to watch

TwistMoe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Watch Kaiketsu Zorori: Mamoru ze! Kyouryuu no Tamago Episode Full

AnimeFLV Watch english anime Online in HD for FREE