January 17, 2019 12:33
Македонија

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови.

Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер изјави дека е “импресиониран од храброста” на Зоран Заев и Алексис Ципрас.

-Ретки се оние кои пред историјата носат таква одговорност и би сакал овој процес да биде заклучен успешно и во определените рокови, можам само да ги охрабрам двете земји, двата парламенти да го направат тоа што историјата го бара од нив, изјави Јункер.

Related posts

Најавени повисоки плати за инспекторите и нови вработувања

24news

Нова: Фирма формирана во април единствена на тендерот тежок 35 милиони евра

24news

Заев пречекан на нозе и со овации на преполна трибината во Кисела Вода (видео+фото)

24news