October 15, 2019 23:59
Свет

Јункер: Постои вистинска опасност од Брегзит без договор

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска изјави дека ризикот Велика Британија да ја напушти ЕУ без договор за излез се уште е „многу реален”.

Говорејќи пред Европскиот парламент, Јункер рече дека таквиот Брегзит „можеби е избор на Велика Британија, но никогаш нема да биде избор на ЕУ”.

Европскиот парламент денеска расправа за Брегзит и ќе усвои резолуција во која ќе ја изрази својата загриженост.

Главниот камен на сопнување во договорот за Брегзит е решението за ирската граница, таканаречениот „бекстоп”, според кој Велика Британија ќе мора да задржи некои трговски правила на ЕУ.

Јункер рече дека тој „не е сентиментално поврзан за бекстоп”, но оти е „врзан за целта на таа одредба”.

– Побарав од британскиот премиер да посочи алтернативни аранжмани кои ќе ги смисли, рече Јункер кој во понеделникот разговараше со премиерот Борис Џонсон.

Нови вести

Лекари без граници се повлекуваат од Сирија

Igor

ЕУ: Ирското Море ќе биде граница после Брегзит

Igor

Протест на Каталонците во Брисел, протестираше и Пучдемон

Igor