October 16, 2019 00:01
Свет

Јункер: Во Ирска ќе има гранични контроли во случај на Брегзит без договор

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска изјави дека на ирската граница ќе бидат воспоставени гранични контроли доколку Британија излезе од ЕУ без договор. Јункер за Скај њуз изјави дека ЕУ мора да „обезбеди зачувување на интересите на Европската унија и внатрешниот пазар”.

Тој напомена дека без граница после Брегзит, животните кои влегуваат во Северна Ирска потоа можат да влезат во ЕУ преку Ирска без никаква контрола.

Јункер рече дека тоа нема да се случи.

– Мораме да ги чуваме здравјето и безбедноста на нашите граѓани, рече тој.

Британија треба да излезе од ЕУ на 31 октомври.ј

Нови вести

Лекари без граници се повлекуваат од Сирија

Igor

ЕУ: Ирското Море ќе биде граница после Брегзит

Igor

Протест на Каталонците во Брисел, протестираше и Пучдемон

Igor