October 22, 2020 07:52
Спорт

Јунајтед чекор поблизу до Регилон

Манчестер Јунајтед е се поблизу до привлекување на левиот бек на Реал Мадрид, Серхио Регилон.

Според „Марка”, преговорите меѓу двата клуба значително напреднаа во последните часови. Поентата на дискусијата е сепак дали да се вклучи откупна клаузула во договорот за младиот дефанзивец. Кралскиот клуб сака да ја задржи шансата да го врати Регилон за две или три сезони, додека Јунајтед се обидува да ја избегне оваа клаузула. Цената ќе зависи и од тоа дали ќе биде таа присутна или не.

Од шпанското издание додаваат дека раководството на „Сантијаго Бернабеу” бара околу 25 милиони евра. Личните услови на Реџилон нема да бидат проблем, бидејќи самиот играч сака да ја продолжи кариерата на „Олд Трафорд”.

Според „Дејли Мејл”, Тотенхем би можел да се вклучи во битката во последен момент за 23-годишниот дефанзивец, кој остави одличен впечаток со неговите настапи во Севиља минатата сезона.