September 29, 2020 07:25
Спорт

Јунајтед блиску до првото зимско засилување?

Манчестер јунајтед е близу до привлекување на капитенот на Спортинг Лисабон, Бруно Фернандеш, според извештаите на медиумите во обете држави.

Претставниците на португалскиот тим се во Англија од вчера и се во активни разговори, при што договорот се проценува на околу 60 милиони евра. Можно е играч на „црвените ѓаволи” да се упати кон Лисабон, но поверојатно е дека ќе биде изнајмен, при што најчесто спомнувано име е Маркос Рохо, кој е поранешен играч на тимот.

Манчестер јунајтед покажа голем интерес за Фернандеш во текот на летото, но тогаш не беше постигнат договор, а Јунајтед се насочија кон други цели да го засилат средниот ред, но тие не беа привлечени.

Сериозните проблеми кои произлегуваат од повредите на Пол Погба и Скот Мектомини го убедија Оле Гунар Солскјер дека му треба итно засилување, а тоа даде нов поттик за интересот на Манчестер Јунајтед.

Развој на случајот се очекува во наредните денови.