January 26, 2022 14:32
Спорт

Јувентус под истрага за проневера од 50 милиони евра

Федералното обвинителство на Италија започна истрага против Јувентус, а првоосомничени се претседателот Андреа Ањели, неговиот заменик Павел Недвед и поранешниот спортски директор Фабио Паратичи, кој сега работи во тимот на Тотнем.

Тие се обвинети за лажно сметководство и проневера на 50 милиони евра, тврди весникот „Газета дело спорт“. Финансиска полиција вчера била во седиштетот на клубот да собере дополнителни информации за случајот и биле одземени голем број документи.

Сомнителни се голем број на трансфери кои Јувентус ги направил во периодот од 2018 до 2021 година. Особено внимание привлекува размената со Барселона во која Артур Мело пристигна во Торино, а Миралем Пјаниќ замина во спротивен правец.

Во целиот скандал осомничени се уште три лица во Јувентус, кои најверојатно работат во сметководството на клубот.

Според медиумите на Апенините, „Старата дама“ може да добие драконска казна. Доколку Јувентус биде прогласен за виновен, односно неговите челници, тогаш најблагата казна што може да ја добие од Судот е парична. Можно е Серија А да одлучи да му одземе бодови, а најтешката казна ќе биде исфрлање од елитата и враќање во Серија Б, како што беше случај во 2006 година.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Your Lie in April Episode 21

ANIMEFLIX Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 12

watch anime dub Hunter x Hunter (2011)

watch anime dub Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

watch animes ANIMEFLIX Your Name.