October 17, 2021 17:04
Свет

Јохансон: ЕУ загрижена за состојбата со мигрантите на своите надворешни граници

Европската комисија денеска ги повика претставниците на земјите членки Полска, Литванија и Летонија поради ситуацијата со мигрантите, кои се запрени на нивните граници со Белорусија.

-Многу сум загрижена за извештаите дека луѓето, вклучувајќи и деца, се запрени во шумите и се во тешка ситуација на надворешните граници на ЕУ со Белорусија, рече еврокомесарката за внатрешни работи и миграција Илва Јохансон во барањето за средба со амбасадорите на трите земји во Брисел.

Полска, Литванија и Летонија соопштија за драстично  зголемување на бројот на мигранти од Африка и Блискиот Исток, кои во последните месеци на нивна територија преминуваат од Белорусија.

ЕУ го обвини Минск дека намерно ја организира миграцијата со цел да изврши притисок врз Унијата и да предизвика криза, како чин на одмазда за санкциите наметнати врз Белорусија за кршењето на човековите права.

Case Closed: Crimson Love Letter Episode Full

Website https://animeflv.uk: Watch The Legend of Jade Sword animeflv Episode 19 stream anime online

AnimeBee: Viewtiful Joe (Dub) anime episode 42 online free at https://animebee.to english anime

AnimeKisa: Tayutama: Kiss on My Deity anime episode 12 online free at https://animekisa.in watch anime free

ANIMEFLIX: PERSONA5 the Animation: Dark Sun... anime episode 2 online free at https://animeflix.nl neon genesis evangelion animeflix