Балкан

Јотова: Во овие пет години ни беше тешко, но имавме поддршка од граѓаните

Ни беше многу тешко во овие пет години, но имавме нешто многу важно – огромната поддршка од граѓаните, коментира бугарската потпретседателка Илијана Јотова за Бугарската национална телевизија (БНТ), откако вчера со претседателот Румен Радев ја презеде функцијата за втор мандат.

„Кога пред една година ја објавивме нашата желба за втор мандат – далеку од конјуктурата на политичките партии, се водевме токму од тоа – чувствувавме и верувавме во поддршката на Бугарите, рече Јотова. За мене вчера беше дефинитивно поемотивен, коментира потпретседателот како споредба со првата инаугурација во 2017 година. Победата на едни избори, по пет години бугарски граѓани овде и во странство, имаа можност да го проценат нашето однесување, одлуки, нашите позиции и дадоа толку голема доверба, двојно поголема од нашите политички противници – ова е голема одговорност, но исто така голема самодоверба“, изјави Јотова.

На прашањето на аналитичарите дека таа била „политичарката” за време на нејзиниот мандат и дека ја подигнала улогата на потпретседател на друго ниво, Јотова коментира дека успехот на парот како претседател и потпретседател е во довербата што се изгради во овие пет години и во добра тимска работа, додавајќи дека сите тежат на лице место. Ја сакам својата работа, мислам дека во овие пет години видно ја проширив функцијата потпретседател, рече Илијана Јотова, која коментира дека направиле многу за да работат со нашите сонародници во странство. Наша голема желба сега е да го направиме Бугарскиот културен институт во овој мандат, рече Илијана Јотова, според која Бугарија има што да врати како влијание.

Потпретседателката не се согласи дека ГЕРБ го хранела претходниот мандат со острина на дејствување, но коментира дека парламентот е празен од содржина. Веќе не придавам толку големо значење на каква било намерна политика на демонтирање на моделот. Тоа ќе дојде само по себе, кога сегашната владејачка коалиција ќе најде силни решенија за помош на бугарските граѓани, бидејќи во моментов е многу тешко. Не можам да проценам што е позагрижувачко – дали пандемијата или овие огромни нееднаквости, многу нискиот животен стандард на многу луѓе, рече потпретседателот. Ако оваа влада ги најде овие вистински решенија, моделот сам се распаѓа. Според неа, претставувањето на нивната заклетва од страна на претседателот во парламентот е она што треба да се направи во наредните години за да се решат најтешките проблеми.

„Ако има политичка волја за ова, наскоро ќе си ја вратиме државата со конкретни одлуки“, се надевам дека ќе има подем, рече Јотова.

Владејачката коалиција не е лесна, но ние не сме исклучок, има посложени коалиции во Европа и во светот. Во моментов не е важно секој министер и партија да го „влече тепихот” за кој ќе одлучи дека е негова, во своја насока, туку да ги прави тие политики и приоритети кои ги спојуваат интересите на народот, рече потпретседателката Јотова. Според неа, во сегашната ситуација е добро што БСП е на власт.

Прашана дали има нешто што не ѝ се допаднало во првиот месец и половина од новата влада, Јотова коментира дека е потребно малку повеќе ред во пораките и постапките. Не ја разбираме менаџерската логика на целата коалиција, кога некој министер ќе реши да предложи закон, тоа го прави за себе, можеби затоа што се различни. Имаат своја толеранција, можеби ќе имаат 100 дена, но немаат 100 шанси, тоа е само една, коментира потпретседателот. Тие мора да сторат сè што е можно за да им понудат на Бугарите „мерки за спасување на животот” во наредните месеци, рече таа.

Сите овие односи и преговори се комплицирани, ние ги следиме многу внимателно, но нашата позиција секогаш ќе биде коректна доколку нејзината почетна точка е бугарскиот интерес, коментира Илијана Јотова во контекст на односите меѓу Русија и НАТО.

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 17

Tokyo Ghoul

anime online Horimiya (Dub)

Attack on Titan Final Season Part 2

sites to watch anime DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO