Спорт

Јокиќ со пласманот на Денвер во плејофот заработи бонус од 500.000 долари

Денвер неочекувано загуби на гостувањето кај актуелниот шампион во кошаркарската НБА-лига  Лос Анџелес лејкерс (93:89), бидејќи имаше скор од девет победи во последните 10 меча, а Лејкерс загуби на шест од седум одиграни средби.

Српскиот кошаркарски интеранционалец Никола Јокиќ кој е прва „виолина“ во тимот на Денвер одигра уште една одлична партија и ја заврши со 32 поени, недоволни неговиот тим да го избегне поразот. И покрај неочекуваниот кикс Денвер сепак обезбеди сигурен настап во плејофот на НБА-лигата, и тоа благодарение на поразот на Портланд на гости кај Атланта.

Пласманот на Денвер во разигрувањето за титулата според догворот му носата бонус на Јокиќ од 500.000 долари. Србинот има договор со Денвер до 2023 година, според кој оваа сезона тој ќе заработи 29,5 милиони долари.

AnimeHeaven one piece anime heaven: Watch Jujutsu Kaisen (TV) (Dub) Episode 16

AnimeDao animedao: Boruto: Naruto Next Generations Episode 197