April 10, 2021 16:31
Спорт

Јован Стојоски единствен македонски атлетичар на претстојното Европско првенство во сала

Полскиот град Торун од 5 до 7 март ќе биде домаќин на Европското сениорско првенство во сала на кое македонската атлетика ќе има еден натпреварувач во Јован Стојоски.

Македонскиот атлетичар пристигна во Торун и се подготвува за својот настап во квалификациите во трката на 400 метри, што е на програмата в петок.

– Учеството на нашиот атлетичар на ова големо првенство ќе има директно влијание во ранкинг-листата на Светската атлетска федерација, според која ќе се распределуваат и слободните места за летните Олимписки игри во Токио, соопшти денеска Атлетската федерација на Македонија (АФМ).

Освојувачот на златниот медал на 3.000 метри на неодамнешното Балканското првенство во Истанбул Дарио Ивановски, беше принуден да го откаже настапот на Европското првенство во Полска поради позитивен тест на коронавирус.

Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 24.9 – Digression: Hinata Sakaguchi Episode Full (https://animeheaven.pro/m/JdPj/ep-1) at AnimeHeaven animeheaven unblocked

KonoSuba: God's Blessing on This Wonderful World! (https://kissanimeonline.com/m/l9d) Episode 10 at website https://kissanimeonline.com kissanime gogoanime