April 20, 2021 18:49
Свет

Јапонија ја укина вонредната состојба во шест префектури

Јапонската Влада ја укина вонредната состојба воведена поради пандемијата во шест префектури вон регионот на Токио една недела порано отколку што првично беше закажана поради подобрување на епидемиолошката состојба, јави новинската агенција Кјодо

Според агенцијата, вонредната состојба е укината во префектурите Аичи, Гифу, Осака, Кјото, Хјого и Фукуока. Во исто време, таа ќе остане во сила во префектурите Токио, Чиба, Канагава и Саитама до 7 март, како што првично беше планирано.

И покрај укинувањето на вонредните мерки, баровите и рестораните во овие шест префектури ќе бидат затворени најдоцна до 21:00 часот. Се очекува локалните власти да му платат обесштетување на секој бар и ресторан за загубениот профит.

Јапонската Влада во петок треба да одржи седница на која ќе одлучи дали вонредната на 7 март може да биде укината во низ целата земја.