October 26, 2021 02:07
Свет

Јапонија: Бројот на банкротирани фирми поради анти-ковид мерките се зголеми за 49 отсто

Ефектот на Ковид-19 врз бизнисите во Јапонија предизвика огромен број банкроти од почетокот на воведувањето на анти-епидемиските мерки.

Во август, тие се зголемени за 49 отсто во споредба со една година порано, покажуваат податоците на Токио Шоко Рисрч (Токуо Ѕhоkо Rеѕеаrсh).

Анализата покажува дека вкупниот број стечаи предизвикани од кризата, од јануари до август годинава, достигна 1.026, што претставува 26 отсто од сите бизнис банкроти во Јапонија за тој период.

Податоците покажуваат дека 20 отсто од банкротираните фирми се барови, кафеани или ресторани.

Само во јули, Јапонија регистрираше 138 стечаи предизвикани од мерките преземени за спречување на пандемијата. Од јануари, нивниот број останува над 100, информираат од Токуо Ѕhоkо Rеѕеаrсh.

Градежништвото, текстилот и производство и преработката на храна исто така се сериозно погодени од мерките.

Website https://animedao.nl: Watch Figure 17: Tsubasa & Hikaru animedao Episode 13 tower of god animedao

Website https://animekisa.in: Watch Made in Abyss Movie 2: Wandering Twilight animekisa Episode Full free anime

AniWatch: Detective Conan Movie 15: Quarter of Silence anime episode Full online free at https://aniwatch.pro watch anime

El Hazard 2: The Magnificent World (Dub) (https://4anime.biz/m/W9x7) Episode 4

Catchthemes: https://catchthemes.com/support-forum/users/animeflixnl/

Ludomanistudier: https://ludomanistudier.dk/publicering/animefreak-0