June 22, 2021 13:03
Балкан

Јапонец се вакцинирал во Ниш: Патувал за Србија со велосипед низ 27 земји

Јапонецот Такакуми Асаки (33), кој поминал огромен пат и напор да дојде во Србија за да се вакцинира, денес во Ниш ја примил првата доза.

Асаки тргнал од неговата родна Осака низ целиот свет пред две години, а неговата прва станица била Лондон. Пандемијата го затекла во Португалија, каде морал да остане пет месеци, бидејќи границите биле затворени.

Во јануари успеал да пристигне во Србија, но му било студено, па продолжил за Македонија, а потоа и Албанија … Сепак, неодамна решил да остане во Ниш.

– Србија многу ми се допаѓа, а Ниш е прекрасен град. Морам да останам во Ниш уште две недели затоа што го оставив засилувачот на бас гитара на сервис, да ми го поправат. Се надевам дека за тоа време ќе успеам да се вакцинирам. Слушнав дека вакцината е достапна за сите во Србија, па затоа се пријавив – рекол веселиот Јапонец.

Тој кампувал во центарот на градот во Ниш, сè додека не се сретна со еден новинар од Ниш, кој го пречека во неговата семејна куќа. Такакуми ќе остане со неа во следните три недели, сè додека не ја добие втората доза на вакцината.

Јапонецот патувал 27 земји со воз, автобус и велосипед

WCOStream free anime: Watch The Seven Deadly Sins Episode 23 (https://wcostream.cc/m/7Y8/ep-23)

AnimeTV the god of high school animetv: Watch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (Dub) Episode 22