August 2, 2021 17:05
Хроника

Јанушев и Јанакиески oбвинети за криминал тежок 5 милиони евра при набавката на кинеските автобуси

Обвинение против ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, актуелниот пратеник и ексдиректор на ЈСП Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ и уште две лица, поднесе Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Според обвинителот, обвинетите ги искористиле своите функции и спротивно на Законот за јавни набавки, прибавиле корист за фирма од Р.Кина. Од Обвинителството наведуваат дека незаконски ја фаворизирале и склучиле договор за набавка на 202 двокатни автобуси. Обвинителот проценил дека осомничените со извршените дејствија нанеле штета на Буџетот на РМ во износ од 293.773.226,00 денари или 4.772.920 евра.

„По три неуспешни постапки за набавка на двокатни автобуси што биле спроведени во текот на 2008 и 2009 година, во месец февруари 2010 година била спроведена нова постапка за јавна набавка. При отварање и разгледување на понудите доставени по јавниот оглас за набавка на 200 автобуси од затворен тип и два автобуси од отворен тип, обвинетите С.Ф.П. (47) како претседател и И.Ј.(36) (Игор Јанушев) и Ј.Ј.А.(62) како членови на Комисијата за спроведување на јавна набавка на двокатни автобуси за ЈСП на Град Скопје, во договор со првообвинетиот М.Ј.(43) (Миле Јанакиески), постапиле спротивно на Законот за јавни набавки и фаворизирале економски оператор кој до денот на отварањето на понудите немал доставено банкарска гаранција на понудата и сертификат за квалитет ИСО 9001:2000 како што било пропишано во тендерската документација. Комисијата наместо да ја отфрли понудата како некомплетна, ја продолжила постапката и извршила евалуација на двете доставени понуди. И покрај тоа што понудата на економскиот оператор од Р.Бугарија била за 4.772.920 евра пониска, Комисијата го избрала економскиот оператор од Кина и му предложила на првообвинетиот да склучи договор со него“, велат од Обвинителството.

Сите се гонат за злоупотреба на службена положба и овластување.

„Првообвинетиот иако знаел за недостатоците на избраната понуда, наместо да ја поништи постапката за јавна набавка поради битни пропусти, тој донел Решение за избор на најповолна понуда и склучил Договор за купопродажба на автобуси на износ од 35.425.410,00 евра. Со дејствијата опишани во Обвинителниот акт обвинетите сториле кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување предвидени и казниво по член 353 став 5 во врска со став 1 и член 22 од Кривичниот законик“, додаваат од Обвинителството.

Поврзани вести

Нови 54 случаи на Ковид-19, едно лице починато

zane

Македонија „под вршник“ температурата стаса и до 50 целзиусови степени !

Dragan Nikolovski

Заев: Третиот Илинден е бесконечноста на нашиот стремеж кон нашата иднина, тој не е завршен и нема да заврши

Dragan Nikolovski

Website https://animebee.to: Watch Mobile Suit Gundam Wing: Endless Waltz (Dub) animebee Episode Full anime to watch

Website https://gogoanime.be: Watch Amagami SS: Little Sister gogoanime Episode Full gogoanime my hero academia

Website https://4anime.biz: Watch Zhongguo Jingqi Xiansheng 4anime Episode 63 4anime my hero academia

Coub: https://coub.com/gogoanimelol

Able2know: https://able2know.org/user/gogoanimelol/

Scoop: https://www.scoop.it/u/animefreak