February 2, 2023 21:35
Македонија

Јануари изминува, од сценариото на Мицкоски за рушење на Владата нема ништо

Кон крајот на јануари или најдоцна во почетокот на февруари да се изгласа распуштање на Парламентот, во средината на февруари да се формира техничка влада, а изборите да се одржат во втората половина на мај.

Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Божиќ го претстави своето сценарио за пад на Владата на СДСМ и предвремени парламентарни избори.

На христијанскиот празник Водици, Мицкоски обвини дека одредени како што вели тој полукриминални структури им се заканувале на пратеници.

Таквиот став од СДСМ го протолкуваа како нова лага на Мицкоски затоа што, според нив, се покажало дека тој не може да собере 61 пратеник кои би гласале за распуштање на Собранието.

Од јануари изминаа дваесеттина денови, февруари е се поблиску, а од сценариото на Мицкоски се уште нема ништо.

Напротив, деновиве се погласно се зборува за влез на Алијанса за Албанците со што дополнително би се зголемило парламентарното мнозинство и на тој начин, сценариото на Мицкоски е осудено на дебакл.

Како што изминува времето, Мицкоски го засилува притисокот за предвремени избори, со што би ги смирил турбуленциите внатре во партијата особено од градоначалниците на големи општини, кои се и високи партиски функционери а чии апетити во меѓувреме се значително зголемени.

Во исто време, СДСМ и ДУИ се во процес на создавање таканаречена европска опција со цел обезбедување 80 пратеници за носење на уставните измени.

Поврзани вести

Улици затворени кај Кале – МВР подготвена во целост да го сочува мирот и стабилноста на државата и граѓаните (Фото)

admin

Греењето во Скопје ќе биде исто за сите- од 6 до 22 часот и внатрешна температура меѓу 20 и 21 степен

Valentina

Компјутери од Владата за училишта, Арсовска ги дели како донација од Град Скопје

admin