January 17, 2019 12:36
Македонија

Јагланд: Одлуката е важен придонес за стабилноста во регионот

Генералниот секретар на Советот на Европа, Торборн Јагланд ја поздрави одлуката на Парламентот на Република Македонија за уставните измени за Договорот од Преспа, јавува дописникот на МИА.

„Генералниот секретар Јагланд ја поздравува одлуката на Парламентот на #Скопје за името на земјата како важен придонес кон стабилноста во регионот,   стои во објавата на твитер профилот на портпаролот на Јагланд, Даниел Хотген.

Советот на Европа е организација во која Република Македонија година e членка од 1995 под привременото име „поранешна југословенска Република Македонија”.

Related posts

Отфрлена кривичната пријава против новинарот Бранко Тричковски

Valentina

Османи од утре во посета на Брисел

Ivona

ВМРО-ДПМНЕ: Сиромаштијата енормно се зголеми откако СДСМ дојде на власт

24news