September 26, 2020 07:41
Балкан

Ѓукановиќ ќе воведе вонредна состојба !?

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС) планира да воведе вонредна состојба откако неговата партија ги загуби парламентарните избори, пренесува „Курир.рс“.

Според весникот, кризата предизвикана од пандемијата со коронавирусот претседателот Ѓукановиќ има намера да ја искористи да прогласи вонредна состојба поради фактот дека во Црна Гора има се поголем број на заразени. Иако Ѓукановиќ го призна поразот и најви дека ќе замине во опозиција сепак познавачите на приликите не се убедени дека тоа ќе оди така лесно бидејќи тој и неговите сопартиции период од вонредната состојба ќе се обидат да го искористат да купат најмалку уште една пратенички глас колку им е неопходен за да останат на влас.