Скопје

Се гради самоодржлив парк кај кружниот тек меѓу Припор и Кисела Вода

Фејсбук статус на градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓгиевски
„Паркот кој ќе го носи името ,,Иднина” е одговор на потребите и барањата на нашите жители.
На ова место, од неуреден и неосветлен простор, од депонија поради која сите ја вртеа главата настрана, оваа пролет граѓаните ќе добијат прекрасно урбано катче за одмор, рекреација и дружење.
Како еден од првите реализирани проекти и остварени ветувања, тој ќе биде симбол на иднината што им ја ветивме на нашите сограѓани. Паркот ќе биде самоодржлив, ќе се користат фотоволтаици, а за зелените површини ќе биде поставен систем за самонаводнување. Тоа значи дека со користење на обновливи извори на енергија, заштедуваме и ја заштитуваме животната средина.
Од она што можев да го видам на терен, во напредна фаза е оплеменувањето на просторот кој се протега на површина од 4000m2, на кој по финализацијата на проектот ќе се нудат најразлични содржини за сите генерации. Покрај зеленило, дрвца, хортикултурно уредување, во паркот ќе има урбана опрема – клупи, летниковец, патеки за шетање, воден ѕид, a за најмладите ќе се изгради детско игралиште.
На влезот, на висок јарбол ќе се вее знамето на Република Македонија. Ветувањата од предизборната кампања за мене се обврска и ќе работиме беспоштедно за да ги оствариме во целост, но и многу повеќе!

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime One Piece (Dub)

4Anime JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

watch anime dub 4Anime Horimiya

4Anime JUJUTSU KAISEN Episode 22

My Dress-Up Darling

tải go88