August 2, 2021 21:44
Скопје

Ѓорче добива нов шопинг-мол, отстранети пречките за пропаднатата зграда на Трансмет

Населбата Ѓорче Петров конечно ќе добие нов голем трговски центар, на локацијата каде што „Трансмет“ требаше да гради шопинг – мол, но по пропаѓањето на оваа компанија во стечај, недоизградената карабина со години го урнисуваше централното подрачје на општината.

„Трговскиот центар кој е во срцето на Ѓорче Петров се одглави од правните лавиринти, објектот преку наддавање го купи КАМ маркет, со тоа, тој недовршен објект кој ни беше оставен од минатата власт сега ќе се уреди и Ѓорче Петров за првпат ќе добие модерен трговски центар“ изјави денеска градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски на заедничката прес конференција со градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, при најавувањето на реконструкција на улицата Лука Геров во населба Даме Груев.

Објектот на „Трансмет“ долги години стоеше како руина во центарот на Ѓорче Петров откако оваа фирма пропадна по ефективните затворски казни за нејзиниот сопственик, Сеад Кочан.

Изградбата на овој објект ја следеа низа контроверзи, а СДСМ своевремено како опозиција обвинуваа дека договорот што „Трансмет“ го добил бил на штета на Општина Ѓорче Петров и во интерес на мала бизнис група блиска до ВМРО-ДПМНЕ.

Website https://animedao.nl: Watch Encouragement of Climb Season 2 animedao Episode 24 watch anime free

Website https://wcostream.cc: Watch It's Too Sick to Call this Love wcostream Episode 12 wcostream dragon ball super

Website https://aniwatch.pro: Watch Legend of the Condor Hero II aniwatch Episode 26 anime online

Liveinternet: https://www.liveinternet.ru/users/animefreakws/post485111770/

Credly: https://www.credly.com/users/animeflixnl/badges

Forexfactory: https://www.forexfactory.com/gogoanimelol