June 14, 2021 07:28
Македонија

Ѓоргиев: Грција и Албанија одбија заедничко чествување на Прличев

На третата средба усвоивме текст за Григор Прличев, кој е поминат на меѓувладината комисија во јуни 2019 година. Ние предложивме тој да се чествува четирипартитно, но Грција и Албанија одбија, односно не покажаа интерес, вели копретседателот на Мешовитата комисија за историски прашања, Драги Ѓоргиев за емисијата „Само вистина“.

Ѓорѓиев потенцира дека Прличев ја има добиено најголемата книжевна награда во Грција за поемата „Сердарот“ и сметале дека треба да има свој придонес и кон грчката култура.

 

– Откако Грција и Албанија одбија, бугарската страна подготви нов текст за него кој што е навредлив за нас и не го прифативме. Во самиот годишен извештај стои дека доколку грчката страна не прифати, ние ќе работиме да го подобриме, констатира Ѓоргиев.

KissAnime Watch anime online, English anime online HD. Nisekoimonogatari Episode Full

AnimeHeaven Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Piano (TV) Specials (https://animeheaven.pro/m/oqJD) Episode 4

Watch anime online for free at AniWatch anime stream. Youkai Watch Jam: Youkai Gakuen Y - N to no Souguu Episode 17

KissAnime Unimib: https://vbscan.fisica.unimib.it/kissanimemx