June 14, 2021 08:41
Спорт

Ѓоковиќ стана најстариот шампион на турнирот во Рим

Србинот Новак Ѓоковиќ е новиот шампион на турнирот во Рим! Најдобриот тенисер на светот стигна до петтата титула во „вечниот град” по победата над Аргентинецот Диего Шварцман со 7:5, 6:3.

Србинот ја освои рекордната 36-та титула на Мастерс-турнирите и по тој показател е на првото место на вечната ранг-листа. Ѓоковиќ стигна и до 81-от трофеј во кариерата.

Триумфот на Новак му донесе нови 400 АТП поени, со кои ја зголеми предноста пред второпласираниот Рафаел Надал. И тоа на денот кога го престигна Пит Сампрас на второто место на вечната листа според бројот на недели поминати на првата позиција.

Ѓоковиќ стана најстариот шампион на Рим во историјата.

Шварцман се бореше за првата титула на турнирите од серијата 1.000, но по фантастичните победи над Надал и Шаповалов, не можеше да го совлада првиот тенисер во светот.

GoGoAnime gogoanime boku no hero academia: Watch Boku no Hero Academia 5th Season Episode 5 (https://gogoanime.be/m/MNgP/ep-5)

KissAnime kissanime boku no hero: Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) (https://kissanimeonline.com/m/Xg9N) Episode 26