November 29, 2022 05:39
Спорт

Ѓоковиќ не знае дали ќе игра уште една или десет години

Пред неколку дена еден од најголемите тениски ѕвезди Швајцарецот Роџер Федерер замина во играчка пензија. Се прости од активното играње тенис на Лејвер купот во Лондон на 41 годишна возраст.

И Србионот Новак Ѓоковиќ кој важи за еден од најдобрите тенисери во светот проговори за неговата кариера. Има 35 години, но не знае колку уште ќе игра.

-Во оваа фаза од мојата кариера не сакам да одам од турнир на турнир. Сакам да се фокусирам на најважните турнири. Морам да го сочувам своето тело и да имам долга кариера, изјави Ѓоковиќ.

Тој не знае кога ќе стави крај на кариерата.

-Не размислувам дали ќе играм една или десет години. Моето тело ме слуша и не гледам наскоро крај на мојата кариера. Ќе продолжам додека се чувствувам добро. Можам да се натпреварувам со помладите играчи, вели Ѓоковиќ.