February 16, 2019 17:04
Останато

(Видео) Ѓоковиќ испиша историја, го растури Федерер

Ѓоковиќ испиша историја, го растури Федерер

Поранешниот светски рекет број еден, Новак Ѓоковиќ го преслуша Рожер Федерер во борбата за титулата на Мастерсот во Синсинати и на тој начин испиша нова страница во историјата на тенисот.

Имено Ѓоковиќ со денешниот триумф од 2-0 (6-4, 6-4) ги комплетираше сите девет турнири од серијата 1000 и на тој начин го освои „Златниот Мастерс“. Тој е првиот играч кој успеа да дојде до овој фантастичен резултат, откако АТП го воведе овој систем на натпреварување пред 28 години.

Што се однесува до самиот меч, Ноле беше подобар и поквалитетен ривал, во првиот сет успеа еднаш да му го одземе сервисот на Федерер, додека пак во вториот успеа да направи пресврт и да дојде до посакуваниот резултат и покрај тоа што Швајцарецот му го „украде“ сервисот во вториот гејм.

Ѓоковиќ со ова ја зголеми предноста во однос на Рожер во меѓусебните дуели, сега резултатот е 24-22.

https://twitter.com/tennistv/status/1031311999727230976?s=21

Related posts

Ѓоковиќ мина три часа на теренот, но успеа да го совлада Унгарецот Фучович

24news

(Видео) По победата на Хабиб во УФЦ борбата, настана тотален хаос

24news

Ѓоковиќ: Не ми пречи да ме тестираат повеќепати годишно

24news